A kaktuszok átültetéséhez, a szokásos általános virágfölhöz képest egy speciális, az eredeti élőhelynek leginkább megfelelő talajkeverékre van szükség. Ezt az igényt jól megközelítő ültetőközeg kertészetekben nagyon kis kiszerelésben (1–2–5 kg) megvásárolható, de gazdaságosabb, ha házilagosan készítjük el. Az elkészítése nem bonyolult, minden kezdő kaktuszgyűjtő bátran és sikerrel megteheti.


Ez egy nagyon egyszerű talajkeverék, ami biztos, hogy nem minden kaktuszfajnak optimális (ami vonatkozik a kertészetekben beszerezhető kaktuszföldre is), de kis módosítással még az „ igényesebbeknek” is megfelel. Ha szükséges, kevés tőzeggel savanyúbbá tehetjük pl. Gymnocalycium fajok részére. Agyaggal, tégla- és mészkőtörmelékkel, lúgosabbá tehetjük
pl. az Astrophytum,és Lophophora fajok számára. Ásványi anyagokban gazdag vulkáni kőzettörmelékkel a humusz aránya csökkenthető, amiből viszonylag kevés mennyiségre van szüksége a kaktuszoknak.

Ha alkalmas kerti földhöz hozzá tudunk jutni, azt minden természetes és mesterséges szennyeződéstől szabadítsuk meg. pl: gyom, egyéb növénymaradvány, túl nagy kavics vagy kődarabok, csontmaradványok, műanyag- és fémhulladék, stb. Napsütötte helyen vékonyan szétterítve hagyjuk kiszáradni, majd kb. 5 mm-es lyukú fémhálón rostáljuk ki, a nagyobb rögöket is „gyúrjuk” át. (A folyamat hasonló, mint a túrós sütemény készítése előtt a túró áttörése a szitán.) Ehhez a finomított kerti földhöz adjunk negyed-ötöd rész, kertészetekben beszerezhető érett marhatrágyát, melyet szintén rostáljunk át, a nagyobb darabokat zúzzuk szét vagy különítsük el, és dolgozzuk el egyenletesen. Általában közel
pH 6,8 értékű semleges keveréket kapunk, hacsak nem túl savas vagy lúgos talaj jellemző a környékre.

Ha nincs lalapanyagokehetőségünk kerti föld alkalmazására, alapnak megteszi a kereskedelemben kapható semleges hatású általános virágföld. Célszerű a legnagyobb kiszerelést – 50 liter – vásárolni a gazdaságosság miatt.

A virágföld megvásárlásán kívül szükséges még:
– mosott, tisztított folyami homok (Tüzép, nagyáruház);
– mosott, tisztított folyami sóder (Tüzép, nagyáruház);
– ásványi kőzúzalék (Tüzép, nagyáruház, bánya, természet).

A kaktusztalaj gyors és akadálytalan összeállításához néhány apró, fontos előkészület szükséges. Minden kaktusztalajnak szánt alapanyagot szárítsunk ki! Az alapanyagokat a földkeverék elkészítése előtt néhány nappal tegyük napos, szellős, esőtől és macskáktól védett helyre, ahol ki tudnak száradni, melyet időnkénti átforgatással meggyorsíthatunk. Tegyünk szabaddá egy kb. 2×2 méteres területet, melyet fóliával vagy vászonnal terítsünk le. Egy 5 vagy 10 l-es mérőedény segítségével 7 rész virágföldhöz tegyünk 1-1 rész homok, sóder, kőzúzalék alapanyagot. A földkeverék ilyen arányok mellett 30%-ban tartalmaz talajlazító adalékokat, amelyek a kaktuszok számára jó vízáteresztő képességet és nyomelemeket biztosítanak a tápanyagok mellett. A homok és a sóder helyett is tehetünk ásványi kőzúzalékot, azonban hasonló finom szemcsézetű legyen, az 1/3 arányt összességében ne lépje túl. A homokszemcséknél kisebb poranyagokat távolítsuk el rostálással, mert a keverék összetapadását (cementálódás) eredményezi, ami rontja a vízáteresztő-képességet, és káros a kaktuszok gyökérzetére is. A fólia (vászon) sarkaival a kiadagolt alkotórészeket görgessük egymásra, majd a 4 sarok néhány alkalommal történő külön-külön emelgetésével teljesen homogén állapotra összedolgozhatjuk a talajkeveréket. Kézi beavatkozás vagy eszköz (lapát) nem szükséges a keveréshez, sőt, nem is ajánlatos a terítőanyag sérülésének elkerülése végett. Ez a művelet ennél nagyobb tételben betonkeverőgép segítségével végezhető el praktikusan. Az elkészített kaktuszföld azonnal felhasználható átültetéshez, de nem árt, ha néhány napig hagyjuk „érni”. A talajkeveréket célszerű hordóban, műanyagládában, esetleg a virágföld zsákjában esőtől és szennyeződésektől, valamint állatoktól védett, de könnyen hozzáférhető helyen tárolni.
Megjegyzem, hogy ahány kaktuszgyűjtő, annyi kaktusztalaj-keverék lehetséges. Van, aki ennél „titokzatosabb”, speciálisabb keverékre esküszik, van, aki teljesen más alapanyagokban (pl. bims, perlit) és arányokban hisz.
Az átültetett növényeket mindig figyeljük, gondosan neveljük és a fokozatosan növelt öntözést csak a biztos talajfogás (kb. 2–3 hét) után alkalmazzunk.


Írta: Kiss Csaba